Szetlandzkie Wyspy Szkocji

Szetlandy to miejsce spotkań Szkocji i Skandynawii oraz Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. Jest około 110 mil na północ od kontynentalnej Szkocji i rozciąga się na około 567 mil kwadratowych. Szetlandy to staronordyjskie słowo, które tłumaczy się jako rękojeść i ziemia. Obszar charakteryzuje się surowymi i pięknymi wyspami, często nazywanymi Wyspami Szetlandzkimi. Gdy liczba ludności skandynawskiej wzrosła, brakowało zasobów, w tym gruntów ornych. Niedobór doprowadził do ekspansji Wikingów, co z kolei doprowadziło do kolonizacji Szetlandów. Szetlandy są zamieszkane od czasów mezolitu. Jednak tylko 16 z około 100 wysp jest obecnie zamieszkanych. Ten artykuł bada niektóre z Wysp Szetlandzkich.

Największe Wyspy Szetlandzkie

Wyspa kontynentalna

Mainland to największa wyspa Szetlandów i trzecia co do wielkości wyspa w Szkocji o powierzchni około 374 mil kwadratowych. Lerwick, jedyna grota Szetlandów znajduje się na tej wyspie. Wyspa kontynentalna podzielona jest na cztery regiony; południowy półwysep, który znajduje się na południe od Lerwick i zawiera niektóre z najważniejszych stanowisk archeologicznych, w tym Bigton i Sandwick. Central Mainland to głównie pola uprawne, a West Mainland ma Walls and Sandness. North Mainland ma terminal naftowy, który jest głównym źródłem zatrudnienia na wyspie. Wyspa kontynentalna ma populację około 18 800 osób, drugą pod względem liczby mieszkańców Szkocję.

Krzyczeć

Yell to druga co do wielkości wyspa Szetlandów o powierzchni około 82 mil kwadratowych. Z populacją około 966 osób, jest trzecią najbardziej zaludnioną wyspą Szetlandów i 15. w Szkocji. Yell został po raz pierwszy zasiedlony w okresie neolitu. Wyspa ma około 19 mil długości i 7, 5 mil szerokości. Jest połączony z półwyspem tombolo, z których wiele jest delikatnych. Krzyk tworzy barierę między północnym końcem Morza Północnego a północnym Atlantykiem.

Unst

Unst to północna wyspa Szetlandów i najbardziej wysunięta na północ zamieszkała wyspa brytyjska. Z powierzchnią około 46 mil kwadratowych jest trzecią co do wielkości wyspą Szetlandów. Wyspa to głównie użytki zielone. Został utworzony przez skały magmowe, które zostały zinterpretowane jako część ofiolitu. Baltasound, obecnie centrum rekreacyjne i lotnisko, było kiedyś drugim co do wielkości obszarem połowowym. Wyspa była również miejscem kamieniołomu chromitu. Unst jest połączony z Yell Island promami. W pobliżu Baltasound, znanego jako Unst Bus Shelter, znajduje się przystanek autobusowy, który jest dobrze wyposażony w komfort domu, w tym telewizor.

Whalsay

Whalsay to druga pod względem liczby ludności wyspa Szetlandów, licząca około 1061 osób. Jest to szósta co do wielkości wyspa Szetlandów o powierzchni około 7, 6 mil kwadratowych. Whalsay jest pokryty torfem i znajduje się na wschód od wyspy kontynentalnej. Wyspa ma flotę rybacką, w której główną działalnością gospodarczą jest rybołówstwo, a następnie crofting. Znany jest również z golfa. Niektóre z atrakcji wyspy to Benie Hoose, neolityczne ruiny i osiedla Sudheizmu.

Życie na wyspach

Wyspy Szetlandzkie podlegają Radzie Szetlandów. Przez kilka stuleci rządzili nimi Nordowie. Wyspy zostały później wykorzystane jako baza do ekspedycji piratów przez Wikingów. Szkocki monarcha zaczął przejmować kontrolę nad wyspami w połowie XIII wieku. Dzisiaj sposób życia na wyspach odzwierciedla zarówno nordyckie, jak i szkockie dziedzictwo. Główne działania gospodarcze na wyspach obejmują rybołówstwo, rolnictwo i produkcję ropy naftowej i gazu ziemnego.

Szetlandzkie Wyspy Szkocji

RangaWyspaLudność (2013)Powierzchnia (ha)Najwyższy punkt (m)
1Szetlandy kontynentalne1876596879450
2Whalsay10611970119
3Krzyczeć96621211210
4West Burra77674365
5Unst63212068284
6Bressay3682805226
7Trondra13527560
8Rżnięcie Roe1301773172
9Burra Wschodnia7651581
10Fair Isle68768217
11Fetlar614078158
12Housay5016353
13Foula381265418
14Bruray245553
15Papa Stour1582887
16Vaila232795