Kraje z najbardziej letnimi medalami olimpijskimi

Od 1896 r., Kiedy po raz pierwszy odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie, a częściej „Igrzyska Olimpijskie”, wydarzenie to stało się najpopularniejszym wydarzeniem lekkoatletycznym na świecie. Rozwinęła się z prostej afery składającej się tylko z 14 wydarzeń w majestatyczną wizytówkę ponad 300 dyscyplin z udziałem zawodników z ponad 200 krajów i terytoriów. Począwszy od 1904 roku, trzy najlepsze w każdym wydarzeniu otrzymują złote, srebrne i brązowe medale w tej kolejności pozycji końcowej.

Z biegiem czasu w Letnich Igrzyskach Olimpijskich wydano 18 553 medale. Jednak tradycja dawania medali nie zawsze była taka, jaką teraz znamy. Podczas pierwszych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w Grecji zwycięzca otrzymał dwa przedmioty: srebrną monetę i wieniec z oliwek. Drugie miejsce otrzymała moneta miedziana i gałąź laurowa. Letnie Igrzyska 1900 były jeszcze bardziej osobliwe, ponieważ zwycięscy zawodnicy otrzymali trofea! We wczesnych latach Igrzysk Olimpijskich złoto uważano za zbyt cenne, aby można je było rozdawać w najczystszej formie.

Stany Zjednoczone Ameryki prowadzą wszechczasowy stół medali Igrzysk Olimpijskich, zdobywając 2 520 medali. Igrzyska Olimpijskie w 1904 r. Odbyły się w St. Louis w stanie Missouri i zakończyły się zdobyciem przez gospodarza 239 z dostępnych 280 medali. Ten anomalny wyczyn został osiągnięty, ponieważ wiele krajów nie mogło wysłać sportowców na wycieczkę transatlantycką na Letnie Igrzyska. Najbardziej odznaczonym sportowcem w tym wydarzeniu był amerykański pływak Charles Daniels, który zdobył trzy złote medale, a jeden srebrny i brązowy.

Oczekuje się, że podczas każdej Letniej Olimpiady Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja będą rywalizować o największy zbiór medali. Sporty w tych krajach rozwinęły kulturę zawodową od wczesnych lat współczesnej olimpiady. Dlatego mają dużą pulę znakomitych konkurentów do wyboru. Ponadto zakres dyscyplin, w których uczestniczą trzy największe Igrzyska Olimpijskie, jest szerszy niż w większości krajów. Na przykład Kenia słynie z wygrywania wyścigów na średnich i długich dystansach. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. Kenia zdobyła 11 medali w zaledwie 6 wydarzeniach, z których wszystkie śledziły wyścigi. Tymczasem USA zdobyły 104 medale w 16 wydarzeniach.

Kultura sportowa w różnych krajach ma ogromny wpływ na zdolność zdobywania medali na igrzyskach. Na przykład Indie są krajem szalonego krykieta. Jest to jednak sport wywodzący się z czasów kolonii brytyjskiej. Lekkoatletyka i inne sporty wymagające sprawności fizycznej są niemal niesłyszalne na subkontynencie. Pomimo, że jest drugim najbardziej zaludnionym krajem, Indie zdobyły tylko garstkę medali olimpijskich. Społeczeństwo azjatyckie postrzega sport raczej jako wystawę elegancji niż konkursu. To może wyjaśniać, dlaczego Chiny zdobyły najwięcej medali w nurkowaniu, podnoszeniu ciężarów i gimnastyce.

W igrzyskach olimpijskich wysoce utalentowani sportowcy skupiają się na zdobywaniu wielu medali w różnych zawodach. Michael Phelps, amerykański pływak, ma rekord w zdobyciu największych Złotych Medali na pojedynczej Letniej Olimpiadzie. Zdobył 6 złotych w 2004 r. I 8 medali w 2008 r. W ostatnich igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 r. Phelps zdobył 5 złotych i srebrnych medali. Znacznie trudniejszym osiągnięciem byłby amerykański sprinter Marion Jones, który w 2004 r. Zdobył 5 złotych medali, ale później je unieważnił.

Obecnie USA nadal utrzymują rangę jako numer jeden w igrzyskach olimpijskich po zdobyciu największej liczby medali w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 (łącznie 121; 46 Złotych). Chiny (70) i ​​Wielka Brytania (67) zdobyły drugą i trzecią najwyższą liczbę medali na Igrzyskach Olimpijskich w Rio.