Dziesięć największych wysp Irlandii

Wyspa Irlandii znajduje się na północnym Atlantyku odizolowanym od Wielkiej Brytanii przez Kanał Północny na wschodzie. Irlandia jest jedną z największych wysp w Europie. Wyspa jest podzielona między Irlandię Północną, która jest częścią Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii. Geografia Irlandii to stosunkowo nisko położone góry i żeglowne rzeki. Klimat wyspy jest umiarkowany i klasyfikowany jako oceaniczny z łagodną zimą i chłodniejszym latem. Chociaż sama Irlandia jest wyspą, kilka innych mniejszych wysp otaczających główną wyspę. Niektóre z największych wysp Irlandii według obszaru obejmują;

Achill Island

Wyspa Achill to największa wyspa na głównym obszarze lądowym, jakim jest Irlandia. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu w hrabstwie Mayo o powierzchni 57 mil kwadratowych. Wyspa Achill jest drugą najbardziej zaludnioną wyspą Irlandii z populacją 2700 osób, z dużą ilością migracji na wyspę w XVII i XVIII wieku. Wyspa Achill jest połączona z lądem mostem Michaela Davitta, który znajduje się między Achill Sound i Polrany. Gospodarka wyspy Achill opiera się w dużej mierze na turystyce z kilkoma małymi jednostkami przemysłowymi działającymi również na wyspie.

Inishmore Island

Inishmore Island to największa wyspa spośród Wysp Aran położona w Zatoce Galway i druga co do wielkości wyspa w Irlandii. Wyspa zajmuje powierzchnię 12 mil kwadratowych i liczy około 845 mieszkańców. Wyspa Inishmore nie ma mostu ani grobli łączącej ją z lądem i jest bogata w irlandzką kulturę i lojalna wobec lokalnego języka. Wyspa posiada starożytne miejsca, w tym Dun Aengus, który jest jednym z najbardziej barbarzyńskich zabytków w Europie. Inishmore Island to jedna z głównych wysp turystycznych Irlandii, z obiektami noclegowymi rozmieszczonymi na całej wyspie.

Wyspa Valentia

Wyspa Valentia zwana także Wyspą Walencji znajduje się w hrabstwie Kerry i leży na półwyspie Iveragh. Wyspa jest połączona z lądem przez Maurice O'Neill Memorial Bridge w Portmagee. Wyspa ma około 10 mil kwadratowych i ma stałą populację około 665 osób. Cechy i historia wyspy Valentia sprawiają, że jest to jedno z wiodących miejsc turystycznych w Irlandii. Niektóre z atrakcji na wyspie to Geokaun Mountain i Fogher Cliffs oraz kamieniołom łupków. Główne osady na wyspie Valentia to wieś Chapeltown i Knightstown.

Wielka wyspa

Great Island znajduje się w porcie Cork poza miastem Cork, u ujścia rzeki Lee. Nazwa wyspy pochodzi od języka irlandzkiego, co oznacza „Wielka wyspa Barrysów”, która odnosi się do potężnej rodziny Normanów, którzy osiedlili się na wyspie. Wyspa Wielka zajmuje powierzchnię 9, 6 mil kwadratowych i jest najludniejszą wyspą w Irlandii, liczącą ponad 13 000 mieszkańców. Cobh, miasto na Wielkiej Wyspie, jest połączone z wyspą Fota, która następnie łączy się z lądem groblą.

Wyspa Gorumna

Wyspa Gorumna znajduje się na zachodnim wybrzeżu Irlandii i stanowi część hrabstwa Galway. Wyspa zajmuje powierzchnię 9, 2 mil kwadratowych i jest trzecią najbardziej zaludnioną wyspą w Irlandii po Wielkiej Wyspie i wyspie Achill. Wyspa Gorumna jest połączona z lądem przez most Beal a Daingin. Na wyspę można również dotrzeć motorowymi łodziami i kanionami wodnymi. Wyspa składa się z trzech pojedynczych wysp, w tym Lettermullen, Lettermore i Tir an Fhia. Jednym z godnych uwagi budynków na wyspie Gorumna jest kościół na wyspie Garmna.

Dziesięć największych wysp Irlandii

Rangaangielskie imieHrabstwoPowierzchnia akrówLudność 2011Ranga populacji
1Achill IslandMayo3528325692
2InishmoreGalway76358454
3Wyspa ValentiaKerry63716655
4Wielka wyspaKorek6115> 130001
5GorumnaGalway587110553
6Wyspa BereKorek437221611
7ArranmoreDonegal43355147
8Wyspa ClareMayo394916812
9Inch IslandDonegal34254488
10LettermoreGalway22545486